Ahmet Bahçıvan'dan, Yeniden Refah Partisine Zehir Zemberek Sözler!

31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde Şanlıurfa'da siyasi atmosfer giderek ısınıyor. Refah Partisi döneminde Şanlıurfa Belediye Başkanlığı yapmış Ahmet Bahçıvan, AK Parti'den Yeniden Refah Partisi'ne geçen isimleri sert bir dille eleştirdi. Bu hareketlilik, özellikle AK Parti'de dönem dönem yaşanan istifalar ve Yeniden Refah Partisi'ne yapılan geçişlerle daha da alevlendi.

Yaklaşan 31 Mart 2024 yerel seçimleri, Şanlıurfa'da siyasi arenayı giderek daha da hareketlendiriyor. Son yıllarda, özellikle AK Parti içerisinde yaşanan kopuşlar ve farklı partilere geçişler, siyasi dengeleri önemli ölçüde etkiliyor. Bu durum, Şanlıurfa siyasetinde yeni bir dönemin habercisi olarak görülüyor.

Ahmet Bahçıvan'ın Siyasi Kariyeri ve Görüşleri

1994-2004 yılları arasında Şanlıurfa Belediye Başkanı olarak görev yapmış olan Ahmet Bahçıvan, siyasi tecrübesiyle tanınan bir isim. Refah Partisi'nden bu yana uzanan siyasi yolculuğu, onu Şanlıurfa siyasetinin duayenlerinden biri yapmıştır. Bahçıvan, geçmişte AK Parti çatısı altında da görevler üstlenmiş, ancak son dönemde yaşanan siyasi gelişmelere eleştirel bir yaklaşım sergiledi.

Yeniden Refah Partisi ve Şanlıurfa'daki Dinamikler

Yeniden Refah Partisi'nin, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Kasım Gülpınar'ı seçmesi, siyasi kulislerde büyük yankı uyandırdı. Gülpınar'ın AK Parti'den istifa ederek Yeniden Refah Partisi'ne geçmesi ve aday gösterilmesi, birçok ismin benzer hareketlerde bulunmasına yol açtı. Bu durum, Ahmet Bahçıvan gibi tecrübeli siyasetçilerin tepkisini çekti.

Parti İçi Kopuşlar ve Siyasi Geçişler

AK Parti'de yaşanan istifa dalgası, Şanlıurfa siyasetinde dikkat çeken bir gelişme. Kasım Gülpınar'ın ardından Nihat Çiftçi, Mehmet Ekinci ve Mehmet Yalçınkaya gibi önemli isimlerin de Yeniden Refah Partisi'ne geçmesi, AK Parti'nin Şanlıurfa'daki siyasi yapılanmasında önemli değişikliklere neden oldu. Bu kopuşlar, hem AK Parti'nin hem de Yeniden Refah Partisi'nin stratejilerini yeniden gözden geçirmesine sebep oldu.

Ahmet Bahçıvan'ın Eleştirileri

Ahmet Bahçıvan, yaşanan bu siyasi hareketlilik üzerine oldukça sert bir açıklama yaptı. Bahçıvan, AK Parti'den ayrılarak Yeniden Refah Partisi'ne geçen isimleri ve bu sürecin içerisinde yer alan parti liderlerini eleştirdi. Özellikle "Mücâhit tezâhüratıyla mücâhit olunmaz" ifadesiyle, siyasi geçişleri samimiyetsiz bulduğunu ve bu tür değişimlerin gerçek dava adamı olmayı yansıtmadığını vurguladı.

Yeniden Refah Partisi'nin Karşılaştığı Eleştiriler

Bahçıvan'ın eleştirileri, özellikle Yeniden Refah Partisi'nin ideolojik tabanına ve siyasi duruşuna yönelikti. Kendi partilerinden aday olamayanların başka bir partiye geçip, hemen o partinin dava sahibi olduklarını söylemelerini "ucuz siyaset" olarak nitelendirdi. Bu eleştiriler, Yeniden Refah Partisi'nin seçim stratejisine ve parti içi dinamiklerine dair ciddi soru işaretleri oluşturdu.

Siyasi Miras ve Liderlik Tartışmaları

Bahçıvan, açıklamalarında Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan'ı da eleştirdi. Erbakan'ın, Necmettin Erbakan'ın siyasi mirası üzerinden liderlik pozisyonuna geldiğini ancak gerçek bir lider olma vasfını taşımadığını iddia etti. Bu durumun, parti içerisinde gerçek dava arkadaşlarını dışlayarak ilerlemenin yanlış olduğunu ve bu yaklaşımın siyasi liderlikten ziyade dernek başkanlığına daha uygun olduğunu belirtti.

Ahmet Bahçıvan'ın Açıklamalarının Tam Metni

Ahmet Bahçıvan'ın yaptığı açıklamalar, siyasi çevrelerde büyük yankı buldu. Bahçıvan, siyasi geçişlerin samimiyetini sorgulayan ve dava adamı olmanın önemini vurgulayan ifadeler kullanarak, mevcut siyasi atmosferi eleştirdi. İşte Bahçıvan'ın açıklamalarının tam metni:

"'MÜCÂHİT TEZÂHÜRATIYLE MÜCÂHİT OLUNMAZ !!!
SEÇİM ATMOSFERİNE GİRDİK PARTİLER ADAYLARINI BELİRLEMEK ADINA SON ÇALIŞMALARINI YAPIYORLAR. KENDİ PARTİLERİNDEN ADAY OLMAYANLAR BAŞKA BİR PARTİYE ÇOK RAHAT GEÇİYOR VE HEMEN O PARTİNİN DAVA SAHİBİ OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR, NE KADAR UCÜZ SİYASET, BUNU SÖYLEYENLERE DEĞİL, O PARTİNİN GENEL BAŞKANLARINA SORUYORUM, ÖZELLİKLE DE İDEOLOJİK BİR TABANI OLAN “YENİDEN REFÂH PARTİSİNE'...
MAALESEF AYNI DURUMLAR YENİDEN REFAH PARTİSİNDE DE YAŞANIYOR. ZANNEDİYOR Kİ GELEN KİŞİNİN GETİRDİĞİ OYLAR PARTİNİN OYLARIDIR. NE İLGİSİ VAR, BU OYLAR SUYUN ÜZERİNDEKİ KÖPÜK GİBİDİR. RÜZGAR DİNİNCE KÖPÜK SUYA KARIŞIR BU OYLARDA ASLI YERİNE ÇEKİLİR.
YRP’NİN TABANI BUNUN FARKINDADIR VE BUNA ASLA PRİM VERMEZ.
O BİLİR Kİ! BİR KAÇ KİŞİNİN MÜCÂHİT, MÜCÂHİT TEZÂHÜRATIYLE MÜCÂHİT OLUNMAZ !!!
DAVA ADAMLIĞI HEMEN PARTİ DEĞİŞİMİ İLE OLMAZ. DAVA ADAMI OLMAK EMEK İSTER ZAMAN İSTER, FEDAKARLIK İSTER, BUNU YRP TABANIDA ÇOK İYİ BİLİR VE FARKINDADIR. KISA YOLDAN KÖ
ŞEYİ DÖNMEK İSTEYEN YENİDEN REFAH PARTİ GENEL BAŞKANI SEÇİMDE BUNU GÖRECEKTİR.
ERBAKAN HOCAMIZIN SİYASİ MİRASI İLE FATİH ERBAKAN GENEL BAŞKAN OLMUŞTUR; FAKAT LİDER OLMAMIŞTIR.
BİLMELİDİR Kİ O MİRASTA HEPİMİZİN HAKKI VARDIR, ÜMMETİN HAKKI VARDIR. GERÇEK DAVA ARKADAŞLARINI DIŞLAYARAK, YOL GİDEN FATİH ERBAKAN’LA YÜRÜYEN KAÇ BABA DOSTU KALMIŞTIR.
BU ANLAYIŞLA HAREKET EDEN BİRİNDEN OLSA OLSA BİR DERNEK BAŞKANI OLUR,
SİYASİ LİDER OLAMAZ SÖZÜNDE DURMAYAN, VEFA VE SADAKATTAN HABERSİZ OLANLARDAN NE PARTİ BAŞKANI OLUR NE DE LİDER ...
Ahmet Baysan
Elektronik Yüksek Mühendisi
Şanlıurfa Belediye Başkanı (1994–2004)"

Bu açıklama, Şanlıurfa siyasetinde yeni bir tartışma başlatırken, yerel seçimlere günler kala siyasi atmosferin daha da ısınmasına neden oldu.

18 Şub 2024 - 01:29 Şanliurfa/ Şanliurfa- Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Urfasesver - Şanlıurfa Haber, Urfa Haber, Şanlıurfa Son Dakika Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Urfasesver - Şanlıurfa Haber, Urfa Haber, Şanlıurfa Son Dakika hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Urfasesver - Şanlıurfa Haber, Urfa Haber, Şanlıurfa Son Dakika editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Urfasesver - Şanlıurfa Haber, Urfa Haber, Şanlıurfa Son Dakika değil haberi geçen ajanstır.urfasesver.com ANADOLU AJANSI(AA) Resmi Abonesidir.